Zdolność kredytowa, czyli co bierze pod uwagę bank rozpatrując wniosek kredytowy?

Zdolność kredytowa, czyli co bierze pod uwagę bank rozpatrując wniosek kredytowy?

Kredyt hipoteczny jest dla wielu osób jedyną możliwością spełnienia swoich marzeń o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Udzielają go banki i instytucje finansowe, do których osoba ubiegająca się o kredyt musi skierować odpowiednio wypełniony i kompletny w wymagane dokumenty wniosek kredytowy. Bank po jego rozpatrzeniu wydaje pozytywną lub negatywną decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Ogromny wpływ na decyzję banku ma zdolność kredytowa.

Warunki, które trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny

Aby otrzymać kredyt hipoteczny osoba ubiegająca się o jego przyznanie musi mieć udokumentowaną zdolność kredytową. Jej posiadanie na zadowalającym poziomie stanowi dla instytucji udzielającej kredytu swoistą gwarancję, że wnioskodawca będzie w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązanie. Na zdolność kredytową składają się takie elementy, jak m. in.: wysokość miesięcznych dochodów, rodzaj zatrudnienia (np. umowa o pracę, kontrakt, umowy cywilnoprawne), wysokość miesięcznych zobowiązań (np. opłaty, inne kredyty), miesięczne koszty utrzymania, wielkość gospodarstwa domowego (liczba osób na utrzymaniu, stan cywilny wnioskodawcy) itp.

Oprócz tego, bank podczas rozpatrywania wniosku kredytowego weryfikuje także ogólną sytuację materialną i życiową wnioskodawcy. Na decyzję kredytową wpływać mogą bowiem takie dodatkowe elementy, jak m. in. wykonywany zawód, posiadanie ubezpieczenia na życie, stabilność zatrudnienia oraz dotychczasowa historia kredytowa. Wszystkie te elementy zebrane razem pozwalają bankowi realnie ocenić szanse wnioskodawcy na spłacenie zobowiązania względem niego. Im zdolność kredytowa jest lepsza, tym większe szanse na pozytywną decyzję kredytową oraz przyznanie kredytu hipotecznego.

Wyliczanie zdolności kredytowej z profesjonalną pomocą eksperta

Osoby korzystające z usług eksperta finansowego mogą jeszcze przed złożeniem wniosku do banku dowiedzieć się, jaka jest ich zdolność kredytowa oraz uzyskać praktyczne wskazówki pozwalające na jej polepszenie, zanim wniosek trafi do banku. Pozwala to znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej oraz przyspiesza cały proces ubiegania się o kredyt pozwalając wnioskodawcy oszczędzić nie tylko czas, ale także nerwy często towarzyszące całemu procesowi ubiegania się o kredyt hipoteczny.